FWCS - All Employee Meeting - August 9th

On Aug. 9, 2019, all employees will be meeting together at the Memorial Coliseum from 8-10 a.m. to kick off the 2019-20 school year. This important meeting will highlight the priorities for our District in 2019-20, celebrate our successes over the past decade and introduce our Foundation for the Future to ensure a solid foundation for coherence, growth and sustainability. All employees who are scheduled to work that day are required to attend and will be paid. Anyone who is not required to work that day is invited to attend, however attendance would be voluntary and will not be paid. Transportation will be provided from your home school or building (see details in Timeline for the Day). Parking is available at the Coliseum; however, you will be responsible for the $6 parking fee. 

In addition to the morning meeting, employees who are scheduled to work will participate in Professional Learning in the afternoon at designated locations throughout the District. Locations for each group are listed below. 

Timeline for the Day

6:45 a.m. - Employees should arrive at their home school for transportation to the event

7 a.m. - Buses depart their home schools/buildings 

7:15 a.m.-7:50 a.m. - Buses arrive at the Coliseum

8 a.m. - Meeting begins

10 a.m. - Closing

10:15 a.m. - Buses depart for home school

11:30 a.m.- 12:30 p.m. - Lunch on your own and travel to your afternoon location (those not working the remainder of the day are free to leave)

12:30 p.m. - Afternoon PL begins at designated locations (please refer to the information below for your location) 

4:30 p.m. - PL ends; have a wonderful weekend!

PL Groups and Locations

Grade Level

PL Focus

Facilitators

 Attendees and Location

Pre-Kindergarten

Creative Curriculum

Katie Ziegler

Kim Brooks

Sarah Dick

John Key

All Pre-K Teachers
Special Education:
Rhonda Dressler, Gloria Howell,
Amanda Kling, Lindsey Rebber, Erika Tanesky, Kathy Weibel

St. Joseph Central Elementary, Media Center
6341 St. Joe Center Road

Kindergarten

Instructional Frameworks (Math & ELA)

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Math Scope and Sequence

Conceptual Understanding

Foundational Reading Practices

Kim Hinz

Jared Flotow (Phonics CC)

Julie Spradling (ELA CC)

Katie Gerdts (ELA CC)

Nicole Burt (Math CC)

Melissa Plumb (MA)

Tammy Mullins (ELA)

John Key

All Kindergarten Teachers
Administrators:
Jayson Balsley, Keith Goldfuss
Gjergj Haxhiu, Frank Kline, Stacey Schortgen, Alex Trevino
ELL: Christina Buttermore, Heather Luessenhop
Special Education: Lisa Andres, Kim Greb, Kate Hessler,
Jaqueline Itt, Jennifer Putt, Lisa Spaw, Leslie Stahl

St. Joseph Central Elementary, Cafeteria
6341 St. Joe Center Road1

Instructional Frameworks (Math & ELA)

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Math Scope and Sequence

Conceptual Understanding

Foundational Reading Practices

Justin Hoering

Jana Ankenbruck (ELA)

Jennifer Wiseman (ELA CC)

Kent Martz (MA)

Jamie Shenk (Math CC)

Dr. Wendy Robinson

All First-Grade Teachers
Administrators:
Crystal Bush, Natalie Fowler,
Alli Holland, Diane Pelkington
ELL: Joanne Cearbaugh, Martha Cebalt, Julie Davies,
April Dodds, Janice Fletcher, Brittney Gebhart,
Brittany Goodwin, Christin Jones, Brittany Rehrer,
Patricia Sanchez, Amy Tubbs
Special Education: Hilary Doenges, Kelly Fischer, Susan Fyfe,
Kimberley Garner, Tara Heald, Jennifer Izbicki, Anne Libbing,
Morgan McSweeney, Molly Moffitt, Pam Nusbaum,
Natalie Nutter, Jennifer Pose, Michelle Russell, Cindy Shelby,
Ann Verba

Holland Elementary School, Cafeteria
7000 Red Haw Drive

2

Instructional Frameworks (Math & ELA)

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Math Scope and Sequence

Conceptual Understanding

Foundational Reading Practices

Lori Reinking

Shannon Rodgers (ELA)

Colby Rigelman (ELA CC)

Courtney Ruppert (Math CC)

Neil Rupp (MA)

Melissa Richards

All Second-Grade Teachers
Administrators:
J.R. Ankenbruck, Bill Critell, Nick Kirby, 
Anne Miller, Louise Schultheis
ELL: Christina Deboard, Cassandra Doud,
Lisa Holsinger, Jacalyn Jones, Christina Osei,
Belinda Smith, Jeanne Whetstone (sub: Kristine Witte),
Gina White, Northcrest ELL Teacher
Special Education: Amy Bobilya, Laura Frieden,
Lanetta Handshoe, Patricia Hanson, Rebecca Harber,
Erin Ludden, Jennifer Manco, Brandon Phelps,
Jennifer Phillips, Kathleen Richey, Bethany Seewald,
Michelle Shank, Angela Sober, Makenzie Tracey, 
Hans Wilhelm

Northcrest Elementary School, Cafeteria
5301 Archwood Lane

3

Instructional Frameworks (Math & ELA)

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Math Scope and Sequence

Conceptual Understanding

Jennifer McDunnough

Ben Hartman (ELA)

Nori (Eleanor) Heiny (ELA CC)

Kristee Hoffner (MA)

Cheritta Tatnell (Math CC)

Ramona Coleman

All Third-Grade Teachers
Administrators:
Rachelle Brown, Jennifer Evans, Kara Miller,
Susanne Tieman, Brenda West, Rose Worman
ELL: Michelle Alcorn, Christine Bryan,
Kimberly Fransen, Kimberly Hartman, Cory Hooley,
Timothy Isch, Jacelyn Livensparger, Lisa McLay,
Carol Price, Betty Rahrer, Lorraine Sumner,
Melinda Villan, Michelle Woolf
Special Education: Kim Dills, Tracy Donias, James Dykes,
Judy Haney, Valerie Harris, Odessa Haytch, Wendy Jernigan,
Whitney Jones-Burns, Brandi Michael, Scott Mills,
Marlena Mulligan, Kamryn Richey, Megan Ryan, 
Adrienne Warren, Andrea Wolfe

Towles Intermediate School, Cafeteria
420 E. Paulding Road

4

Instructional Frameworks (Math & ELA)

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Math Scope and Sequence

Conceptual Understanding

Brian Howard (ELA)

Elizabeth Pensinger (ELA CC)

Carrie Kennedy (MA)

Tametris Marsh (Math CC)

Get Nichols

All Fourth-Grade Teachers
Administrators:
Lindsay Amstutz, Cecily Chandler,
Courtney Gremaux, Beth Kleber, Matt Meighan
ELL: Carol Baker, Sondra Beard, Amandia Bresnahan,
Donna Craig, Sean Ellsworth-Hoffman, Juanita Hillyard,
Mark Loebert, Stacey McCormick, Darcy Moses, 
Amy Robison-Heminger, Jeffrey Thomas
Special Education: Julie Bennett, Caitlyn Donoho,
Gretchen Gerber, Jeanette Harris, Erin Hodel, Abigail Horter,
Maureen Maple, Kathy McComb, Sheri Moss, Amy Shultz,
Vicky Sperry, Melissa Stath-Talamentes, Lisa Robinson,
Natalie Watson

Fairfield Elementary School, Cafeteria
2825 Fairfield Ave.

5

Instructional Frameworks (Math & ELA)

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Math Scope and Sequence

Conceptual Understanding

Jeannie Hitchcock

Claire Paul (ELA)

Rachel Merz (ELA CC)

Mary Kinniry (MA)

Dominque Barnes (Math CC)

Haley Sauer

All Fifth-Grade Teachers
Administrators:
 Angie Everly-Anderson, Scott Geist,
Jennifer Knobloch, DaNene Neff, Jenn Nickell, Sara Wertman
ELL: Abigail Carie, Wendy Castonzo, Brandy Goad,
Diane Kneller, Debora Krauhs, Erin Macke,
Tamara Nash, Jessica Torres, Mary Weber,
Laurie Wenger, Steven Wolfe
Special Education: Joseph Adamson, Carrie Arkkelin,
Ann Dent, Laura Freeze, Reagan Gonzalez, Jennifer Huddleston,
Michelle Loshe, Darlene Lloyd, Chelsey Lucius, Suanne Nolan 
Beca Ripley, Colleen Schubert,Jake Trahin, Joni Wolgast

South Wayne Elementary School, Cafeteria
810 Cottage Ave.

Middle School ELA

Instructional Framework-ELA

ELA Curriculum Scope and Sequence

Reciprocal Teaching

Candice Denoo (CC)

Tara Christen (CC)

Sally Godfrey (CC)

Rebekah Elder

Tracy Reed

All Middle School ELA Teachers
Administrators: Kelly Evans, Lonnie Heck, Tracy Huckleberry,
David Maxton, Gary Schafer, Aimee Snaufer
ELL:
Rebecca Anderson, Kendra Bauman,
Carolyn Bookmyer, Erinn Carmichael, Carol Kose,
Jennifer Low, Sarah Matson, Lori Ryder, 
Portage ELL Teacher
Special Education: As assigned by principals

Snider High School, Tiered Lecture Room (TLR)
4600 Fairlawn Pass

High School ELA

Instructional Framework- ELA

ELA Curriculum Revisions and Enhancements

Reciprocal Teaching

Denise Oaks

Ty Davidson (CC)

James DelPriore (CC)

Eric Lorber (CC)

Melissa Hirsch (ELA CC)

Tracy Reed

All High School ELA Teachers
Administrators:
Chuck DeFord, Ashley Finneran,
CC Fullove, Virgil Giffin, Riley Johnson, Matt Liepold,
Christina McKinnis
ELL:
Alina Ayers, Lisa Clegg, Julie Glant, Abigail Madison,
Alyssa Schimenti, Sue Utterback, South Side ELL Teacher
Special Education: As assigned by principals

Snider High School, Cafeteria
4600 Fairlawn Pass

 

Middle School Math

 

Instructional Framework—Math

Mathematics Curriculum Revisions and Enhancements

Conceptual Understanding and Math Process Standards

Joanne Philhower

Mo Bender

Julie Bowers (CC)

Cheryl Lewis (CC)

Tony Biard (CC)

Kara Froning

All Middle School Math Teachers
Administrators:
Mark Bailey, Lindsey Baumgartner,
Maureen Bender, Mike Christner, Rena Clemons,
Brad Crozier, Matt Haren, Zach Harl, Perry Herzog,
Melissa Hirsch, Alan Jones, Derek Leininger, Nick Sharin
Special Education:
As assigned by principals

North Side High School, Cafeteria
475 E. State Blvd.

High School Math

Instructional Frameworks—Math

Mathematics Curriculum Revisions and Enhancements

Conceptual Understanding and Math Process Standards

Joanne Philhower

Dave West

Evan Roberts (CC)

Tracy Stebbins (CC)

Scott McMullen (CC)

Kara Froning

All High School Math Teachers
Administrators: John Houser, Andrew Klein, Cleve Million,
John Minnick, Cisco Mireles, Emily Oberlin, Adam Swinford,
David West
ELL: Juli Dominguez, Kimberly Olden
Special Education: As assigned by principals

North Side High School, Cafeteria
475 E. State Blvd.

Middle School Science

Instructional Framework—Science

FWCS Scope & Sequence

Science & Engineering Process Standards

Michelle Miller (CC)

Jenn Fenn (CC)

Linnea Fulkerson (CC)

Rachel Dickerhoof

Matt Schiebel

Kathy Carr

All Middle School Science Teachers
Administrators:
Barb Ahlersmeyer, Darrell Jackson,
Cassandra Perry, Adam Sirken
Special Education: As assigned by principals

South Side High School, Cafeteria
3601 S. Calhoun St.

High School Science

Instructional Framework—Science

FWCS Scope & Sequence

Science & Engineering Process Standards

Biology – Stefan McVey (CC)

ICP – Megan Ross (CC)

Chemistry – Julie Cox (CC)

Eva Trout

Chad Hissong

Matt Schiebel

Kathy Carr

All High School Science Teachers
Administrators: David Berg, April Castator, Kyle Emenheiser,
Angela Huffman, Felicia Johnson, Dante Lowery,
Tara Meussling
ELL: Michael Maszkiewicz
Special Education: As assigned by principals

South Side High School, Greely Room
3601 S. Calhoun St.

MS/HS Social Studies

Textbook Adoption Process

Social Studies Progressions

Discipline Literacy

Technology integration

Scott Snyder

Erica Almas

Carlton Mable

All Middle/High School Social Studies Teachers
Administrators: David Berg, Shane Crager, Patricia Ervin,
Jeff King, Adam Martin, Robb Robison, Joe Rodgers,
Adrienne Shroyer, Dan Smith, Rolunda Suttle
ELL: Julie Dailey
Special Education: As assigned by principals

Blackhawk Middle School, Cafeteria
7200 E. State Blvd.

Music, Art, Business/

Technology,

PE/Health

Instructional Frameworks

Learning Designs

Textbook Adoption Process

Amelia Pflieger

Jim Dettmer

Kathy Friend

Charles Cammack

All Art, Business/Technology, Music, PE/Health Teachers
Administrators:
Tim Beaumont, Katie Jackson,
Linda Johnson, Karen Lake, Scott Maack, Adam Russell,
Nathan Stauffer, Monica Stoppenhagen, Ron Wilkins,
Jacob Wyss

Kekionga Middle School, Cafeteria
2929 Engle Road

World Languages

Instructional Frameworks

Textbook Adoption Process

New Standards

Julie Scheurich

David Amen

Faye Williams Robbins

All World Language Teachers

Kekionga Middle School, Media Center
2929 Engle Road

Note: Coaches and Interventionists will be assigned locations by their building principal.
Note 2: If you are not listed here and you do not know your assignment, please check with your principal.

Professional Learning Outcomes:

  • Teachers will identify and describe components of the FWCS Instructional Frameworks and how the components align with the FWCS written, taught and assessed curriculum.
  • Teachers will review revisions and enhancements to the FWCS written curriculum including the Scope and Sequence, Units and Lessons for implementation.
  • Teachers will engage in discourse around key instructional shifts and practice strategies to support the shifts.

We’re looking forward to a great year!  Let’s Bring It!